Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Jules Verne biyografisi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Tam olarak adı Jules Gabriel Verne ‘dir. Fransa’nın Nantes şehrinde
8 Şubat 1828 tarihinde doğmuştur. Babasi Pierre Verne, bir avukattı. Annesi Sophie Allotte ise katı kurallara sahip bir iskoç’du. Ailesinin ilk çocuğuydu, 5 kardeşi vardı. Jules Verne çocukluğundan beri çok kuvvetli bir hayal gücüne sahipti . Liseyi bitirdikten sonra babasının da yönlendirmesiyle , babasının izinden giderek Paris’te hukuk eğitimine başlayarak avukat olmak istedi . Fakat bu dönem yazarlığa da başladı ve birkaç tiyatro eseri yazdı. 1857 yılında Honorine de Viane Morel isimli iki kızı olan bir kadınla dünya evine girdi. Evlendiği zamanda borsada broker olarak çalışıyordu ve sonrasında Michel Jean Verne isimli bir oğulu oldu. Brokerlıktan arta kalan vaktinde eşi ile Amerika , ingiltere ve Fransa’yı gezdiler . Bu seyahatlerinde Alexandre Dumas ve Victor Hugo ile tanıştı ve uzun edebi sohbetler yaptı. Jules Verne’in kaderi Pierre Jules Hetzel isimli yayımcı ile tanışmasından sonra değişti. Daha önce bir çok yayımcıya gitmiş ama romanları için olumlu cevap alamamıştı ama Pierre Jules Hetzel ona inandı ve kitaplarını yayımlamaya karar verdi. İlk yayımlanan roman “Balonla 5 hafta” idi ve uluslararası platformda bestseller oldu. Bu başarıdan sonra Hetzel kendisine uzun bir iş kontratı önerdi , Verne’de bunu kabul edip brokerlığı bırakarak artık tamamen yazarlığa yoğunlaştı.

Bundan sonra Verne’i daha da başarılı ve ünlü yapacak olan “Dünyanın Merkezine Seyahat”, “Aya Yolculuk”, “Denizler Altında Yirmi bin Fersah”, “Seksen Günde Devr-i Alem” gibi romanları Hetzel tarafından finanse edildi ve basıldı. Jules Verne, macera yaşamak için 1867 yılında Saint-Michel isimli küçük bir tekne alıp, Avrupa etrafında dolaşmaya başladı.

9 Mart 1886 yılında evine dönen Jules Verne, yavaş yavaş farklı bir hayat yaşamaya başlamış , hayatı değişmeye başlamıştı. 25 yaşında olan paranoid şizofreni tanılı kuzeni tarafından sol bacağından vuruldu. Ölüm tehlikesi geçirmemesine karşın hayatının arda kalanında hep bu yaralanmanın tedavisi ile uğraştı. Yayımcısı ve arkadaşı Hetzel’in 1887 yılında
ölümünden ve annesini kaybetmesinden sonra edebiyat tarzında daha karamsar (pesimist) bir döneme girdi. Hetzel’in oğlu babasının işini devralmıştı ancak Verne ile arası hiçbir zaman iyi olmadığından yeni kitapların yayımlanmasında zorluklar çıkıyordu.

Kısa bir süre sonra 1888 yılında Jules Verne politikaya girmeye karar verdi.
Amiens milletvekili olarak 1905’e kadar 15 sene çalıştı. Diyabetes Mellitus (şeker) hastası olan Jules Verne, 24 Mart 1905’te Amiens’de vefat etti.

İlk yazdığı eserler daha çok tiyatro eserleri olan Jules Verne, ilk kez Hetzel’in yayımcılığını üstlendiği “Balonla Beş Hafta” isimli romanı ile tanındı. Bilimkurgu edebiyatının öncülerinden oldu ve arkasından onun yolundan ilerleyen ya da edebiyat tarzı olarak etkilediği birçok yazar bıraktı. Eserlerinde denizaltıdan ve uzaya yolculuktan bahseden ilk yazar oldu. Edebiyat dünyasındaki bu başarısı ile gelişmekte olan Avrupa Sanayisine ve teknolojisine birçok konuda ilham kaynağı oldu. Ölümünden sonra dahi kitaplarında yer alan ya da ilham kaynağı olduğu icatlara onun eserlerinde kullandığı isimler verildi. Özellikle son dönemdeki eserlerinde politik göndermeler ve tarihsel bazı bilgiler sundu. Eserleri 148 dile çevrilen Jules Verne, öldüğünde arkasında yayımlanmamış 6 kitap bırakmıştı.

Tamamlanmamış çalışmalarını oğlu Michel devralınca, Verne’in kariyeri
ölümsüzleşti. Sonraki yıllar boyunca Michel’in katkıları sonucunda, The Lighthouse at the End of the World (Le Phare du bout du monde), The Golden Volcano (Le Volcan d’or) ve The Chase of the Golden Meteor (La Chasse au meteore) isimli hikayeleri yayımlandı. Diğer çalışmaları yıllar sonra ortaya çıktı. Backwards to Britain nihayet yazıldıktan 130 yıl sonra, 1989’da basıldı. Gökdelen, mazotla çalışan araba ve kompleks ulaşım sistemleriyle dönemine göre “uçuk” bulunan 20. Yüzyılda Paris ise 1994’de basıldı. Verne, hayatı boyunca 60’dan fazla kitap (en önemlileri Olağanüstü Yolculuklar serisindeki 54 roman), oyun, kısa öykü ve opera metni yazdı. Denizaltı, uzay yolculuğu, insanlı uçuş, okyanus araştırmaları ve sayısız icadı zamanından çok önce hayal ederek ne kadar ileri görüşlü olduğunu gösterdi; aynı zamanda yüzlerce unutulmaz karakter yarattı. Çalışmaları ve içerdiği yenilikler, filmden televizyona ve tiyatroya uyarlandı. “Bilim kurgunun Babası” olarak nitelenen Jules Verne, Agatha Christie’den sonra eserleri yabancı dile en çok çevrilen ikinci yazardır. Verne’in bilimsel konulardaki çalışmaları, yıllar boyunca yazarların, bilim insanlarının ve mucitlerin hayal güçlerine ilham olmuştur.

Eserleri:
Balonla Beş Hafta
Yirminci Yüzyılda Paris
Dünyanın Merkezine Seyahat
Aya Yolculuk
Kaptan Grant’ın Çocukları
Seksen Günde Devr-i Alem
Denizler Altında 20.000 Fersah
İnatçı Keraban
Michael Strogoff
İki Yıl Okul Tatili
Dünyadan Aya
Doktor Ox’un Deneyi
Dünyanın Ucundaki Fener
Madenin Esrarı
Karpatlar Şatosu
Tuna Kıyısına Seyahat
Esrarlı Ada
Bir Piyango Bileti
Meteor Avı
Altın Yanardağ
Macellanya
Gezgin Cambazlar
15 Yaşında Bir Kaptan
Dünyanın Hakimi
Yüzen Şehir
Deniz Yılanı

Jules Verne biyografisi BENZER İÇERİKLER
Jules Verne biyografisi YAPILAN YORUMLAR