Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

George R. R. Martin

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Biyografisi

Gerçek adı George Raymond Richard Martin’dir . Doğum tarihi 20 Eylül 1948’dir. Bir liman işçisinin oğlu olarak New Jersey , Bayonne ‘de dünyaya geldi . 1970 yılında Martin, B.S mezunu olmuştur ve Northwestern Üniversitesinde Gazetecilik okumuştur. 1971 yılında Gazeteciliğini tamamlamak için Northwestern’e gitmiştir.

Martin, 1970li yıllarda kısa bilim kurgu hikayeleri yazmaya başladı. Ve profesyonel bir yazar olmak için kariyerinin başlangıcı kolay değildi (öyküleri dergiler tarafından kırk iki defa reddedildi) Asla vazgeçmedi; birkaç yıl sonra Hugo Ödüllerinde ve Nebula Ödüllerinde kısa romanı için ilk ödüllerini aldı. Hugo ve Nebula ödüllerinde With Morning Comes Mistfallile kazandı ve 1973’te Analog Magazin tarafından yayınlandı. Hikaye iki ödül kaybetti ama Martin çok önemsemedi, Hugo ve Nebula Kaybedenleri kulubü onun için yeterince büyük bir başarı oldu.

Martin’in kısa romanı, Nightflyers, 1987 yılında filme uyarlandı. 1991 yılında Martin romanlar yazmaya geri döndü ve sonunda serisi Buz ve Ateşin Şarkısını yazmaya başladı.İlk cilt Taht Oyunları 1996’da yayımlandı. 2005 Kasım ayında ise serinin dördüncü kitabı olarak Kargaların Ziyafeti yayımlandı ve The New York Times’ın en çok satılan listelerinde 1 numaraya yükseldi. 2006 Eylül ayında Kargaların Ziyafeti hem Quill Ödüllerine hemde Britanya Fantezi Ödüllerine aday olmuştu. Serisi yazarlar,oyuncular ve eleştirmenlerden övgü aldı.

HBO, 2007 yılında Buz ve Ateşin Şarkısı serisi için televizyon haklarını satın aldı.Taht Oyunlarının ilk sezonu 17 Nisan 2011’de başladı.Dört saatlik bölüm için on saat çalışılıyordu; bu serinin ilk romanına dayanıyordu. İlk sezon prömiyerinde fragmanlar ve çok sayıda kamera arkası gösterildi ve çeşitli internet sitelerinde paylaştı.ilk sezonunda bugüne kadar dizinin 60 milyon dolar maliyeti olduğu tahmin ediliyordu. 3 Nisan 2011’de serinin galasından önce bir saat süren bölümün ilk on dört dakikası gösterildi.17 Nisan 2011 tarihinden sonra Taht Oyunları olumlu eleştiriler almıştı.Üç akşam gösterimleri sayesinde 4.2 milyonluk izleyiciye ulaşmışlardı.

2003 yılında Fantasy Flight Oyunları Taht Oyunları adlı masa oyunu ve 2010’da ise Westeros Savaşları adlı minyatür masa oyununu yayımladı.Ek oyunlar ve ilgili ürünleri yayımlamaya devam ettiler.

Martin gazetecilikte bir üniversite hocası olmuştu ve gençken de bir satranç turnuvası yönetmenliğini yapmıştı. Boş zamanlarında bilim kurgu,fantezi ve korku kitapları okuma ve ortaçağ minyatürlerinin koleksiyonunu yapmakla uğraşır. Ve hâlâ Gümüş ÇağÖrümcek Adam 

ve Fantastik Dörtlü koleksiyonları vardır.

15 Şubat 2011 tarihinde Martin, Meksika’da hayat arkadaşı Parris McBride ile evde küçük bir tören yaparak evlenir.Birkaç yerel esnaf tarafından kendilerine özel olarak yaptırılmış alyansları vardır.

Romanları

Dying of the Light (1977)

Windhaven (1981, Lisa Tuttle ile birlikte)

Fevre Dream (1982)

The Armageddon Rag (1983)

Tuf Voyaging (1986)

Hunter’s Run (2007, Gardner Dozois ve Daniel Abraham ile birlikte)

Buz ve Ateşin Şarkısı

  • Taht Oyunları (1996)
  • Kralların Çarpışması (1998)
  • Kılıçların Fırtınası (2000)
  • Kargaların Ziyafeti (2005)
  • Ejderhaların Dansı (2011)
  • Kış Rüzgarları (gelecek)
  • Bahar Rüyası (gelecek)

Buz ve Ateş’in Harita Kitabı

  • Buz ve Ateş’in Diyarı

Çocuk Romanı

  • Buz Ejderha

George R. R. Martin BENZER İÇERİKLER
George R. R. Martin YAPILAN YORUMLAR